„Modernas“ ir „modernizmas“: bendri ir skirtingi bruožai

Peržiūros : 772

30.03.25

XX amžiaus pradžios menas kupinas naujų formų ir reikšmių paieškų, atspindinčių besikeičiančias eras. Du panašiai skambantys terminai – „modernas“ ir „modernizmas“ – yra ryškūs šių pokyčių pavyzdžiai, nors jie žymi skirtingus stilius su skirtingais bruožais.

Istorija

Modernas – tai meno stilius, atsiradęs XIX a. pabaigoje kaip protestas prieš eklektiką ir mechanizaciją. Didžiausią plėtrą ji pasiekė dekoratyvinio meno, architektūros ir dizaino srityse. Art Nouveau siekė sukurti naują estetiką, kai gamtos formos būtų integruotos į kasdienius objektus – grakščiomis linijomis, ornamentais ir gausiu dekoru.

Modernizmas atsirado šiek tiek vėliau, praėjusio amžiaus 1–2 dešimtmečiuose, o plačiai paplito tarpukariu. Ši kryptis buvo atsakas į Pirmąjį pasaulinį karą, pramonės revoliuciją ir socialinius pokyčius. Modernizmas orientavosi į minimalizmą, paprastas formas, funkcionalumą, kritikavo perteklinį dekorą ir siekė naujoviškų, racionalių sprendimų.

Bendrosios funkcijos

Abu stiliai atsirado kaip reakcija į ankstesnes tendencijas ir socialines sąlygas, ir yra tam tikrų panašumų:

Išskirtinės savybės

  1. Forma ir apdaila
  1. Ideologija

Pritaikomumas

Šiandien abu stiliai išlieka populiarūs ir įtakingi, tačiau jų pritaikymas skiriasi:

 

Modernas ir modernizmas, nors ir artimi atsiradimo laiku, visiškai skiriasi ideologija ir stilistiniais požiūriais. Modernas – tai elegantiškas, detalus stilius, teikiantis pirmenybę estetiniam grožiui ir harmonijai su gamta, o modernizmas, priešingai, siekia paprastumo, praktiškumo, funkcionalumo, atitinkantis technokratiško XX a. sąlygas. Abu stiliai ir šiandien įkvepia, išlaikydami savo reikšmę tiek architektūroje, tiek interjero dizaine, demonstruodami puikių idėjų nemirtingumą, įkūnytą formoje.